Іноземна мова для дітей: на що звернути увагу?

Администратор, 01.08.2016

В наш час знання іноземних мов відкривають привабливі перспективи в житті. Отримати престижну освіту або прибуткову роботу майже неможливо без знань іноземних мов. Сьогодні можливість вивчати іноземну мову не обмежується шкільною програмою або рівнем знань викладача. Долучати дітей до вивчення іноземної мови можна з перших днів життя. Різноманітні курси та спеціалізовані програми мовного середовища дозволяють досконально вивчити невідому мову, та головне - бажання учня.

Через підвищений інтерес до іноземної мови в сучасному житті батьки починають ставити питання: «Коли починати вивчати іноземну мову?». Хтось починає вивчати з молодшої школи, хтось вдосконалив свої навички до бажаного рівня вже в університеті, а хтось вирішив додати іноземну мову до своїх переваг вже на роботі.

cropped-kid-draws-41.jpg
Неможливо розробити єдиний стандарт щодо початку вивчення іноземних мов. Спеціалісти розходяться в своїх точках зору щодо найкращого часу для початку вивчення іноземної мови. Перші схиляються до теорії, що дитина має спочатку навчитись рідній мові, а згодом пізнавати інші мови, коли дитина сама виявить бажання до вивчення нової мови. Інша група спеціалістів наполягає на тому, що вивчення іноземної мови необхідно починати разом з рідною мовою, пояснюючи це тим, що дитина в такому віці за природою схильна до пізнання оточуючого середовища та швидкого сприйняття нового. У той час як третя група доказує, що найкращий варіант вивчити мову – перебувати в природному середовищи носіїв мови (часті подорожі, тимчасове проживання за кордоном). Якщо розглянути кожну вікову групу окремо – можна виділити деякі особливості для кожної з них.

Перші дні – перші кроки


avarvre.jpg Безперечно починати вивчати мову с перших днів життя це цілковите навантаження на батьків, адже курси та репетитори в такому віці недоступні. Якщо рівень вашої іноземної мови не надто хороший, можливо, цей варіант не для вас. Але якщо ви впевнені у своїх знаннях, то не зволікайте з цим питанням. Дитина вчиться та пізнає світ через батьків, тому першим та мабуть найкращим кроком до вивчення іноземної мови будуть прості колискові та пісеньки для вашого немовляти. Але потрібно бути уважним, щоб не нашкодити дитині та не створити перешкод для вивчення рідної мови. Вік дитини від 1,5 до 3 років надає можливість вже винайняти спеціаліста з іноземної мови. Деякі спеціалізовані школи вже набирають групи таких дітей, але, звичайно, заняття проводяться разом з батьками. Такі заняття мають ряд особливостей та є ризик сформувати негативне ставлення до вивчення мови, за умови неправильного підходу. Тому зверніть увагу, який вид діяльності викликає найбільший інтерес та використайте його з користю для вивчення мови.

Дитячий садок – нові можливості


girl-with-blocks-700x468.jpg
Велика частина психологів та дитячих спеціалістів наполягають на тому, що саме вік від 3 до 5 років є оптимальним для вивчення мови. Дитина вже визначає себе як особистість та в мовленні з'являється займенник «я». Процес ігри стає основним способом пізнання світу і це необхідно використовувати, щоб зацікавити дитину до вивчення іноземної мови. Також особливістю цього віку є здібність дитини до відтворення життєвих ситуаций дорослих в рольових іграх.
Зверніть увагу, що можна поєднувати ігри та заняття. Наприклад, для розвитку дрібної моторики використовувати кубики з англійським алфавітом. Важливо розбавляти заняття відпочинком та неперенавантажувати дитину, оскільки це може викликати втрату цікавості до вивчення нової мови.

Молодша школа – вік нових інтересів


Коли дитина потрапляє до середовища однолітків словарний запас та рівень її рідної мови значно починає перевищувати рівень іноземної мови, якщо до цього віку ви її вивчали. Вважається, що найбільш ефективним буде варіант вивчення іноземної мови в групі дітей. Спілкування та придбання комунікативних навичок основний метод пізнання світу. На таких заняттях доречно буде використати цікаві плакати з англійської мови. Так, дитина дорослішає, але все ще дитина, тому потрібно комбінувати серйозні заняття з ігровими, щоб підтримувати інтерес до іноземної мови. Одною з переваг цього віку є те, що іноземна мова вивчається вже на доброму грунті рідної мови. Саме час познайомити дитину з англійською абеткою. Клас можна прикрасити комплектом стендів для вивчення іноземної мови
21765_R.jpg

Вивчати мову ніколи не пізно


В середній та старшій школі все більше з’являється інтересів, але ще не пізно звернутись до вивчення іноземної мови, коли дитина вже самойтійно проявляє до неї інтерес. Потрібно лише створити стриятливі умови для цього і не забувати про наочні посібники. В школі прийнято використовувати яскраві та наочні плакати з англійської мови, щоб розбавити заняття. Також завжди на виду будуть набори стендів з англійської мови

Методика занурення до мовного середовища


1401697927_deti-uchat-angliyskiy.jpg Одним з найефективніших підходів до вивчення англійської мови вважають методику занурення до мовного середовища. Основна ідея у тому, що в повсякденному житті дитини з’являєтьсся проміжок часу занурення у мову. Поступове збільшення цього часу дозволяє дитині вільно переходити з рідної мови на англійську. Такий спосіб дозволяє не лише повторювати та зазубрювати іноземні слова, але й грати, розуміти, а також думати англійською мовою без перекладу. Звичайно, існує багато супротивників цієї методики, які вважають, що такий спосіб може викликати плутанину та складності у вивченні рідної мови, але на практиці цього не відбувається.

Методика занурення дозволяє сформувати ігрове та лігвістичне середовище, завдяки чому у дитини розвивається словниковий запас, здібності до сприйняття англійської мови на слух. Розбавляйте своє занурення різними видами діяльності, супроводжуючи все англійською мовою та виключаючи повністю рідну мову. Дозвольте дитині на інтуїтивному рівні розуміти іноземну мову за допомогою реальних предметів та карток з малюнками, словами, цифрами, плакатами з алфавітом. Використовуйте також творчість: ліплення, малювання, пісні та вірші, читання, поробки та розвиваючі ігри. Коментуйте дії маляти англійською мовою та дивіться мультфільми англійською мовою, адже краще за все діти сприймають мову на слух.


І, звичайно, не забувайте заохочувати вашу дитину, адже емоційне підгрунтя дуже важливо. Хваліть малюка, обіймайте, цілуйте, радійте навіть маленьким успіхам та створюйте хороший настрій дитині, навіть, якщо не все виходить з першого разу. Правильний емоційний стан дозволить не лише краще засвоювати нову мову, але й розвивати бажання навчатись новому та пізнавати світ.